x
Marka Listesi
Tavsiye Edilenler

MELİSSALI KARIŞIK BİTKİSEL ÇAY

MELİSSALI KARIŞIK BİTKİSEL ÇAY
Ürün Fiyatı: 11,00 TL
Havale İle:10,45 TL (% 5 İndirimli)
 


Ürünün Adı                           : MELİSSALI KARIŞIK BİTKİSEL ÇAY

İçerik                                      : Melissa, Sarı Kantaron, Lavanta, Karabaş, Bamya Çiçeği

Sunum                                   : 50 gr paket

Kullanım Önerisi                  : Dahilen kullanılabilir.

Saklama Koşulları                : Direkt gün ışığına maruz bırakmayınız. Ağzı kapalı şekilde çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza ediniz.

Melissa                                  : Yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir.(1)

Melisa; antibakteriyel, gaz söktürücü, kramp çözücü, safra salgını artırıcı, sakinleştirici ve sindirim kolaylaştırıcıdır. Melisa; astım, baş dönmesi, böcek sokması, hamilelik, iştahsızlık, kalp çarpıntısı, kansızlık, karaciğer, kulak çınlaması, mide, solunum organları, sinirsel baş ağrısı, unutkanlık ve uykusuzluk, mide krampları, metabolizma güçlendirici, kan temizleyici, cinsel güçsüzlük, bulantı kesici, stres, depresyon ve sakinleştirici olarak kullanılır.(2)

Sakinleştirici ve gaz giderici etki gösterir. Sinirsel uyku şikayetlerinde ve fonksiyonel mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.(3)

Stresi azaltmakta oldukça etkili bir bitki olan oğul otu sinirleri yatıştırarak migren, baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, uykusuzluk, sara (epilepsi) ve sinir krizlerinde faydalı olur. (4)

İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını gidermeye yardımcı olur. Kan şekeri ve tansiyonu düşürmede destek olur. (4,5)

 

Sarı Kantaron                       : Otsu veya çalı görünüşünde ve genellikle parlak sarı çiçekli bitkilerdir. Türkiye'de 70 kadar türü olduğu bilinmektedir. Çiçekli dalların zeytinyağında bırakılması ile elde edilen hülasa Kantaron yağı adı altında yara iyi edici olarak kullanılır.(6)

 

Çayı stres yüzünden yorgun ve sinirleri bozuk insanları yatıştırır, dinlendirir. Aynı oranda pelin otuyla karıştırılarak yapılan çayı şeker hastalarına önerilmektedir. (7)

Hafif depresyon giderici etkisi vardır ve iltihaplanmayı önler.(Ayrıca; Yağlı ürünlerinin yaraları iyileştirici, kanlanmayı artırıcı ve anti bakteriyel özelliği olduğu, strese bağlı yüksek vücut ısısını düşürdüğü yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.)

Dahilen; Psikolojik rahatsızlıklar, depresyon, korku ve/veya sinirsel huzursuzlukta kullanılır.Yağlı ürünleri hazımsızlık şikayetlerinde içilir. Haricen; Yağlı ürünleri yaralar ve 1. derece yanık tedavisinde uygulanır. (8)

Kullanılmaması gereken haller: Yok.(8)

İstenmeyen Etkileri              : Özellikle açık ten renkli kişilerde cilt sorunlarına neden olabilir. (8)

Lavanta                                  :  İdrar artırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici özelliklere sahiptir. (9)

Lavanta; antibiyotik, antiseptik, böcek öldürücü, terletici, uyarıcı, yara kapatıcı, kramp çözücü, gaz, safra ve idrar söktürücüdür. Lavanta, akne, akciğer, astım, ateş, bronşit, bitlenme, böcekler, kepek, öksürük, psikosomatik şikayetler, romatizma, sinir bozukluğu ve yaralar için kullanılır. (10)

Lavanta, sakinleştirici ve gaz gidericidir. Huzursuzluk, sıkıntı, sinirlilik, uyku sorunları, sinirsel mide-bağırsak şikayetlerinde ve fonksiyonel kan dolaşımı bozukluğunda banyo olarak kullanılır.(11)

 

Karabaş Otu                         :  Ağrı kesici, antiseptik, yara iyi edici, sara ve astımda yatıştırıcı, balgam söktürücü, idrar yolları iltihaplarını giderici, egzama yaralarını iyi edici, sinir ve kalp kuvvetlendirici gibi etkileri vardır.(12)

 

Bamya Çiçeği                       : Bamya çiçeği çıban olgunlaştırıcı, göğüs yumuşatıcı ve sürücüdür. Mide ve bağırsak hastalıkları ve bu hastalıklardan sonraki nekahet döneminde kullanılır.(13)

 

Genel Uyarılar: Hamile kadınların ve 12 yaş altındaki çocukların bu ürünü bir hekim gözetimi altında kullanmaları önerilir.

 

Ürünümüz bir ilaç değildir ve ilaç olarak görülmemelidir. Ürünümüz bu niteliklerle veya amaçlarla kullanılmamalıdır. Firmamız, ürünleri ile ilgili herhangi bir hastalığı önleyici veya tedavi edici bir taahhütte bulunmamaktadır. Yukarıdaki bilgiler ürün içinde kullanılan bitkiye ait geleneksel kullanım amaçlarını yazmakta olup, bu bitki ile ilgili bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucu elde edilen verilerden alınmıştır.

Referanslar:

1-   Türkiye'de Bitkiler İle Tedavi Prof.Dr. Turhan BAYTOP (1999) 307

2-   Kabalcı Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Oktay METE (NİSAN 2009) 632, 633, 634

3-   Alman Kanunlarına Göre Düzenlenip İzin Verilen Bitkilerle Modern Tedavi Dr. Ahmet TOPTAŞ 125

4-   Soulimani R, et al. Neurotropic action of the hydroalcoholic extract of Melissa officinalis in the mouse. Planta Med. Apr1991;57(2):105-9.

5-   Kelm MA, Nair MG, Strasburg GM. Antioxidant and Cyclooxygenase Inhibitory Phenolic Compounds from Ocimum sanctum Linn. Phytomedicine. Mar2000;7(1):7-13.

6-  Baytop, T. 'Türkçe Bitki Adları Sözlüğü.' Türk Dil Kurumu Yayınları :152, 3, 2007.

7-  Mete, O. 'Kabalcı Şifalı Bilgiler Ansiklopedisi.' Kabalcı Yayınevi: 442, 1, 2009.

8-   Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN       TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4.

9- Türkiye'de Bitkiler İle Tedavi Prof.Dr. Turhan BAYTOP (1999) 284

10-Kabalcı Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Oktay METE (NİSAN 2009) 579

11-Alman Kanunlarına Göre Düzenlenip İzin Verilen Bitkilerle Modern Tedavi Dr. Ahmet TOPTAŞ 125

12- Türkiye' de Bitkiler İle Tedavi Prof.Dr.Turhan BAYTOP (1999) 285

13- Kabalcı Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Oktay METE (NİSAN 2009) 206

 Ürünümüz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ının 09.02.2009 Tarih ve G346296-00016-0 Sayılı İzni ile paketlenmiştir.

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.